?

Log in

No account? Create an account
 
 
17 October 2009 @ 12:38 pm
cosplay  
Cosplay (ang. costume roleplay) narodził się w Japonii pod koniec lat 70tych. Początkowo był tylko konwentową atrakcją, później zaczął pojawiać się na ulicach (słynne Harajuku). Najpopularniejsze są oczywiście postacie z mangi, anime i gier, ale "na tapetę" brani są również przede wszystkim członkowie zespołów jrockowych, gwiazdy japońskiego i koreańskiego popu, bohaterzy filmów S-F, fantasy, komiksów, oraz...klasyki literatury.
Ze względu na ogromne zainteresowanie japońskiego społeczeństwa, cosplayerzy z czasem zaczęli być angażowani do reklam oraz jako "ambasadorzy" marek odzieżowych czy kosmetycznych. Pod koniec lat 90tych w tokijskiej dzielnicy Akihibara zaczęły powstać restauracje i puby gdzie menu przyniesie nam starannie wystylizowany na określoną postać kelner.
Cosplay cieszy się rosnącą popularnością w wielu krajach Azji, Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Bibliami cosplayerów w Japonii są Cosmode i Dengeki Layers.
Cosplay staje się także źródłem inspiracji artystów, przykładem może być interesująca seria fotografii Oliviera Siebera pt. "Character Thieves" . 
 
 
miru: pic#90375527azn_mix on October 18th, 2009 03:22 pm (UTC)
lubię cosplaye <3 szkoda, że tak mało jest udanych D:
smooth as silk, cool as air: keykey7seasatleast on October 18th, 2009 03:28 pm (UTC)
no, niestety >>